Вторник, 21.09.2021, 17:26:20

Великая Писаревка

Приветствую Вас Гость

Поиск по сайту

ИнформБюро
Статистика

Полный анализ сайта

Онлайн всего: 2
Гостей: 2
Пользователей: 0
Меню сайта
Категории каталога
Наша история [34]
Материалы по истории посёлка, района и наша история вообще.
День сегодняшний [44]
Чем живёт посёлок сегодня.
Медицина и здоровье [124]
Полезные статьи и советы.
Отдых и туризм [15]
Отдых, путешествия, туризм
Всякая всячина [222]
Разное.
Гетьманський парк [4]
Все про Гетьманський національний природний парк
Наш опрос
Оцените наш сайт
1. Отлично
2. Хорошо
3. Неплохо
4. Плохо
Всього відповідей: 363
Главная » Статьи » Всякая всячина

Обережно, нітрати!
Нітрати — це солі азотної кислоти, багато з яких під назвою «селітри» широко використовуються як мінеральні добрива в сільському господарстві а також у промисловості. Крім того, нітрати є природним продуктом кругообігу азоту в біосфері та головною формою неорганічного азоту в ґрунті. Безпечною для дорослої людини дозою нітратів є 150—200 мг на добу, гранично допустимою — 500 мг, токсичною є доза більша за 600 мг.

Необхідно знати, що з водою та овочами до організму людини надходить від 75 до 90% від загальної кількості нітратів.

Найбільш високі рівні нітратів виявлені в овочах, при цьому встановлена залежність вмісту нітратів від виду, сорту та умов вирощування.

Нітрати нерівномірно накопичуються в різних частинах овочів, а саме:

§ найбільша кількість нітратів накопичується поблизу кореня;

§ у листі петрушки, кропу, селери їх на 50 - 60% менше, ніж у стеблі;

§ у листі капусти нітратів на 60—70% менше, ніж в качані, тому не слід давати його дітям!

§ у шкірці кавуна нітратів в 4—8 разів більше, ніж у м'якоті, тому забороняйте дітям виїдати кавун близько до шкірки!

§ незрілі овочі та фрукти містять в 2—3 рази більше нітратів, ніж достиглі,

§ огірки, дині, баклажани, кабачки мають постійне розподілення нітратів, яке збільшується від центру плоду до периферії, і має найбільшу концентрацію біля шкірки та в самій шкірці.

Справжнім заводом нітратних овочів можуть стати теплиці, тому що там салат і зелена цибуля вирощуються дуже щільно і далеко не завжди при достатній кількості світла. Саме недостатня кількість світла та ще й значне мінеральне підживлення сприяють накопиченню в овочах нітратів.

Позбутися нітратів у овочах та фруктах повністю неможливо та й недоцільно – разом з ними "гинуть" і вітаміни. А ось зменшити їхню кількість все-таки можна.

Наші поради:

1. Необхідно проводити первинну обробку рослинних продуктів: зняття зеленого листя, що покриває качани; видалення качану з капусти, товстих стебел листя зелені, дрібних коренів буряка та моркви, обрізання огірка з обох кінців — це дозволяє знизити вміст нітратів на 20—30%.

2. Промивання водою та механічна очистка продуктів знижує вміст нітратів на 10%- 15%. Петрушку, кріп, салату рекомендують вимочувати дві години перед споживанням. У картоплі, моркві, буряках, капусті, якщо потримати їх годину у воді, вміст нітратів зменшиться на 25—30%.

3. Замочування продуктів у чистій від нітратів воді у співвідношенні 1:10 протягом 1 години зменшить вміст нітратів в овочах на 25—30%, а вимочування в 1% розчині аскорбінової кислоти - на 36-58%. А вимочування в 1% розчині столової солі й аскорбінової кислоти протягом доби дозволяє знизити вміст нітратів майже на 90%.

4. Бланшуйте і відварюйте овочі у великій кількості води. Одержаний відвар зливайте одразу після закінчення готування, тому що при охолодженні частина нітратів повертається в овочі. Очищення від лушпиння буряка, моркви, картоплі у 2—6 разів підвищує перехід нітратів у воду при відварюванні).

5. У процесі варіння моркви та буряка нітрати переходять у воду в перші 30—40 хвилин. Картопля при варінні втрачає нітратів до 80%, морква, капуста – до 70%, буряк – до 40 %.

6. Аби зменшити вміст нітратів у огірках, помідорах та редисці - зрізайте м’якуш біля “хвостиків”.

7. Не зберігайте свіжі салати та соки у холодильнику, бо надмірне охолодження також сприяє перетворенню нітратів на нітрити, які ще шкідливіші.

8. Свіжозаквашені капусту, огірки треба пробувати через 10—15 діб, так як в перші 3-4 доби у овочах відбувається посилене перетворення нітратів на нітрити.

9. Не їжте у динях та кавунах нестиглий м’якуш біля шкуринки.

10. При годуванні дітей морквою використовуйте зовнішній шар, який залишається безпечним, тому що нітрати переважно накопичуються у її центральній частині.

11. Споживайте якомога більше чорної смородини, червоної та білої порічки (у висячих плодах нітратів може й узагалі не бути), пийте зелений чай – це натуральні нейтралізатори нітратів.

Чи можливо уникнути небезпечної дії нітратів?

Так, це можливо за умови, що Ви візьмете до уваги і будете використовувати наші поради:

§ Не вживайте ранніх парникових овочів, на яких з’явилась гниль або цвіль, оскільки нітрати в таких овочах в більшій мірі і скоріше набирають іще токсичнішої форми — нітритів;

§ Категорично забороняється давати дітям салати зі свіжих овочів, які простояли при кімнатній температурі 6—8 годин, оскільки в них за цих умов також наростає перетворення нітратів під впливом специфічної мікрофлори в нітрити;

§ Перед вживанням їжі з підвищеним вмістом нітратів (капусти, огірків, ковбаси) можна застосувати аскорбінову кислоту чи випити фруктовий сік, а також додати в продукти декілька сот мг/кг аскорбінової кислоти (сто міліграмів — це 2—3 гранули вітаміну С), що, в свою чергу, в багатьох випадках запобігає утворенню N-нітрозодиметиламіну).

Нітрати від природи є у всіх овочах, ягодах та фруктах. Вони були й будуть, навіть коли повністю відмовитися від будь-яких добрив, отже ми радимо купувати овочі та фрукти у офіційній торговельній мережі (магазинах, супермаркетах, обладнаних ринках), де їх перевіряють.

Офіційна торгівля приваблива ще й тим, що в разі сумнівів у продавця можна вимагати сертифікат якості на той чи інший овоч.

Коли ж виникають якісь негаразди, покупець може подати в суд. Водночас, застерігаємо, що будь-який продукт зі “стихійною” репутацією, які реалізують приватні особи без супровідних документів, потенційно небезпечний. Тобто, купуючи огірки чи черешні з рук, ви завжди ризикуєте своїм здоров’ям.

Ці прості і водночас ефективні заходи допоможуть зберегти Ваше здоров'я і здоров'я Ваших дітей.

Источник: http://state-gov.sumy.ua/docs/prav_spog/inf%20po%20nitratam.htm

Категория: Всякая всячина | Добавил: ЮРИСТ (27.08.2009)
Просмотров: 1906
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]